Linea Telle, Ariel Andersen, Kristian Lien, Jonas Sande Ege og Ruben Koch er klare for årets viktigste søndagstur.
Torgeir Henden
Årets aksjon går til NRC Flyktninghjelpen og mennesker på flukt. For rektor Jarle Nilsen handler deltakelsen om mer enn selve innsamlingen.
– I formålet til folkehøgskolen ligger det at vi skal fremme allmenndanning, folkelig opplysning og menneskeverd. Dugnad er også en viktig del av folkehøgskolebevegelsen, og derfor opplever vi det som naturlig å bidra til TV-aksjonen, sier han.
Skolen har gjort bøssebæring for TV-aksjonen til en obligatorisk aktivitet for elevene.
– Vi begynte med frivillig deltakelse, men opplevde at dette var et så godt prosjekt at vi valgte å gjøre det til en fast aktivitet. Vi har aldri opplevd at noen elever ikke ønsker å være med, sier han.
Håper flere følger etter
Rektor Jarle Nilsen ved Karmøy Folkehøgskule
Torkild Groven
Elevene utgjør en betydelig del av behovet for bøssebærere i kommunen.
– Når kommunen trenger bøssebærere, er vi glade for å kunne bidra. Vi håper det kan inspirere andre til å bli med, enten som enkeltpersoner eller gjennom lag og foreninger, sier rektor Jarle Nilsen.
Stipendiat Jonas Sande Ege deltok som elev under TV-aksjonen i fjor og vet derfor godt hva som venter de nye elevene.
– Å gå med bøsse var litt kleint i starten, særlig når noen reagerte negativt. Men når vi er en gjeng som går sammen, blir det også veldig sosialt. Samtidig gir det oss erfaring med å gå litt utenfor komfortsonen, sier han.
For mange av elevene er det første gang de går fra dør til dør for å samle inn penger.
– For mange er det uvant å gå og banke på dører hos folk de ikke kjenner. Samtidig ser vi at de vokser på oppgaven, sier rektor Jarle Nilsen.
Fortsatt behov for flere bøssebærere
Jarle Nilsen er innsamlingsleder for TV-aksjonen i Karmøy.
Torgeir Henden
Selv om mange allerede har meldt seg, trenger Karmøy totalt 477 bøssebærere for å dekke hele kommunen.
– Når vi vet at annethvert sekund tvinges en familie på flukt, er det et stort behov for hjelp. Da har vi gode muligheter til å bidra her i Norge, sier tidligere ordfører og innsamlingsleder Jarle Nilsen.
Én bøssebærer samler i snitt inn rundt 2300 kroner. Dersom kommunen mangler 300 bøssebærere, tilsvarer det i teorien rundt 690 000 kroner som kunne gått til årets aksjon. Nå håper innsamlingslederen at flere vil bruke et par timer av søndagen på årets viktigste søndagstur.
– Vi vet at mange melder seg helt på tampen, og det håper vi skjer i år også. Jeg sier som min navnebror, rektor Jarle Nilsen: Meld deg som bøssebærer. Ta med familien, venner, laget eller foreningen din. Alt vi ber om er en søndagstur på to timer der du gjør en innsats for mennesker på flukt, avslutter han.
Meld deg som bøssebærer her.
Bli inspirert av Jonas, Jens og familien i Moss og få deres beste tips til bøsseturen!
Les Karmøys resultat fra tidligere TV-aksjoner
Meld deg på nyhetsbrev
Tidligere sendte nyhetsbrev